S-818A25AMC-BGFT2G
Mfr.Part #
S-818A25AMC-BGFT2G
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
1
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
ECCN Code :
EAR99
Current - Quiescent (Iq) :
500nA
Output Configuration :
Positive
Pin Count :
5
Length :
2.9mm
Input Voltage (Min) :
3V
Series :
S-818
Current - Output :
150mA
Terminal Pitch :
0.95mm
yes
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage Dropout (Max) :
0.61V @ 60mA
Surface Mount
PSRR :
45dB (100Hz)
Output Voltage1-Max :
2.55V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Output Voltage 1 :
2.5V
Voltage - Input (Max) :
10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Type :
FIXED
Output Voltage1-Min :
2.45V
Current - Supply (Max) :
40μA
ABLIC S-818A25AMC-BGFT2G
Enable Fixed 0.95mm PMIC S-818 Series 5 SC-74A, SOT-753
S-818A25AMC-BGFT2G Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a SC-74A, SOT-753 case with the integrated voltage regulator. There are 5 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~85°C TA degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. There is an 150mAmp current output on this voltage regulator IC. It has a total of 5 pins on IC voltage regulator. This regulator IC is a part of the S-818 Series.