S-817B56AY-B2-U
Mfr.Part #
S-817B56AY-B2-U
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
IC REG LINEAR 5.6V 75MA TO92-3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage Dropout (Max) :
0.23V @ 10mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5.6V
Current - Output :
75mA
Voltage - Input (Max) :
10V
Packaging :
Bulk
Datasheets
S-817B56AY-B2-U
ABLIC S-817B56AY-B2-U
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-817B56AY-B2-U] Overview
This ABLIC S-817B56AY-B2-U integrated circuit is a linear voltage regulator designed to provide stable and reliable power regulation in electronic devices. With a fixed output voltage of 5.6V and a maximum output current of 75mA, this IC ensures consistent performance in various applications.
S-817B56AY-B2-U Features
  • Fixed Output Voltage: 5.6V
  • Maximum Output Current: 75mA