S-817B47AY-B-G
Mfr.Part #
S-817B47AY-B-G
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
IC REG LINEAR 4.7V 65MA TO92-3
Voltage Regulators - Linear
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
Bulk
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.7V
Pin Count :
3
Output Voltage1-Min :
4.606V
Current - Output :
65mA
Number of Outputs :
1
Dropout Voltage1-Nom :
0.18V
Voltage Dropout (Max) :
0.27V @ 10mA
Voltage Tolerance-Max :
2%
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Input (Max) :
10V
Input Voltage (Min) :
5.7V
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
TIN COPPER
JESD-609 Code :
e2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
3
1
Terminal Position :
BOTTOM
JESD-30 Code :
O-PBCY-T3
2.5μA
Output Voltage1-Max :
4.794V
Output Configuration :
Positive
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Functions :
Output Voltage 1 :
4.7V
Datasheets
S-817B47AY-B-G
ABLIC S-817B47AY-B-G
Fixed PMIC S-817 Series 3 TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
S-817B47AY-B-G Overview
The package is delivered in a Bulk case. In order to package the IC voltage regulator, a TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) case is used. On the Voltage regulator IC, there are 3 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Through Hole can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~85°C TA degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 65mA. As you can see, the regulator IC has a total of 3 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. The S-817 Series is a series of products made by D-Link.