S-817B46AY-Z2-U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-817B46AY-Z2-U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 4.6V 65MA TO92-3
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage - Input (Max) :
10V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Type :
FIXED
Output Configuration :
Positive
ECCN Code :
EAR99
Number of Regulators :
1
Package / Case :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.6V
Current - Output :
65mA
Series :
S-817
Voltage Dropout (Max) :
0.27V @ 10mA
Current - Quiescent (Iq) :
2.5μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
S-817B46AY-Z2-U
ABLIC S-817B46AY-Z2-U
Voltage Regulators - Linear ABLIC S-817B46AY-Z2-U Overview
Designed to deliver a steady output voltage of 4.6V with a current rating of 65mA, this IC is housed in a TO-923 package, ensuring optimal performance and reliability in diverse applications. Whether powering sensitive electronic components or driving critical systems, the ABLIC S-817B46AY-Z2-U sets a new standard for voltage regulation excellence.
S-817B46AY-Z2-U Features
  • Highly precise voltage regulation
  • Stable output voltage of 4.6V