S-817B45AY-B-G
Mfr.Part #
S-817B45AY-B-G
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
IC REG LINEAR 4.5V 65MA TO92-3
Voltage Regulators - Linear
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Current - Output :
65mA
Voltage Tolerance-Max :
2%
Input Voltage (Min) :
5.5V
Dropout Voltage1-Nom :
0.18V
JESD-30 Code :
O-PBCY-T3
JESD-609 Code :
e2
Output Voltage 1 :
4.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.27V @ 10mA
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
TIN COPPER
Output Voltage1-Max :
4.59V
Series :
S-817
Qualification Status :
Not Qualified
Output Configuration :
Positive
Number of Terminations :
3
Number of Outputs :
1
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Regulators :
Surface Mount :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.5V
Voltage - Input (Max) :
10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
3
Packaging :
Bulk
Datasheets
S-817B45AY-B-G
ABLIC S-817B45AY-B-G
Fixed PMIC S-817 Series 3 TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
S-817B45AY-B-G Overview
In the case of Bulk cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) case. The PMIC chip has 3 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Through Hole are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~85°C TA degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 65mA are being output by it at the moment. The chip has a total of 3 pins on it, each with its own function. The part includes 1 outputs in order to ensure that the voltage regulator IC performs effectively and in a timely manner. The phone is a member of the S-817 Series.