S-817B38AMC-CXBT2G
Mfr.Part #
S-817B38AMC-CXBT2G
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 3.8V 50MA SOT23-5
Voltage Regulators - Linear
Output Voltage 1 :
3.8V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
1
Number of Terminations :
5
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Output :
50mA
Output Voltage1-Max :
3.876V
Output Voltage1-Min :
3.724V
Voltage - Input (Max) :
10V
Length :
2.9mm
Series :
S-817
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 10mA
Input Voltage (Min) :
4.8V
Terminal Position :
Dual
Current - Quiescent (Iq) :
2.5μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
5
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.95mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.8V
ABLIC S-817B38AMC-CXBT2G
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-817B38AMC-CXBT2G] Overview
Designed to operate at an output voltage of 3.8V and a current capacity of 50mA, this IC regulator, housed in a compact SOT235 package, exemplifies excellence in performance and reliability. Its robust construction and versatile functionality make it an indispensable component in a wide array of electronic applications.