S-817B28AMC-CWRT2G
Mfr.Part #
S-817B28AMC-CWRT2G
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.8V 35MA SOT23-5
Voltage - Input (Max) :
10V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Type :
FIXED
Terminal Position :
Dual
2.5μA
Pin Count :
5
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage Dropout (Max) :
0.51V @ 10mA
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Series :
S-817
Length :
2.9mm
Number of Functions :
Positive
Input Voltage (Min) :
3.8V
Output Voltage1-Min :
2.744V
Current - Output :
35mA
Output Voltage 1 :
2.8V
Output Voltage1-Max :
2.856V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.95mm
ABLIC S-817B28AMC-CWRT2G
Fixed 0.95mm PMIC S-817 Series 5 SC-74A, SOT-753
S-817B28AMC-CWRT2G Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in SC-74A, SOT-753 case. On the Linear IC itself, there are 5 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~85°C TA degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 35mA from this regulator IC. There are a total of 5 pins on this board. This IC regulator is a part of the S-817 Series of devices.