S-817B18AY-B-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-817B18AY-B-G
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 20MA TO92-3
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Pin Count :
3
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Configuration :
Positive
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Dropout Voltage1-Nom :
0.58V
Voltage - Input (Max) :
10V
Terminal Position :
BOTTOM
Output Voltage 1 :
1.8V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Type :
FIXED
Voltage Dropout (Max) :
0.99V @ 10mA
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e2
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
JESD-30 Code :
O-PBCY-T3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Input Voltage (Min) :
2.8V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
3
Number of Regulators :
Series :
S-817
Voltage Tolerance-Max :
2%
Terminal Finish :
TIN COPPER
Surface Mount :
No
Current - Quiescent (Iq) :
2.5μA
Current - Output :
20mA
Datasheets
S-817B18AY-B-G
ABLIC S-817B18AY-B-G
Fixed PMIC S-817 Series 3 TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
S-817B18AY-B-G Overview
This Voltage Regulator IC comes inBulk packaging. This battery regulator is contained in a TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) package. There are 3 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Through Hole. The IC Regulator is set to operate at -40°C~85°C TA degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 20mA. IC voltage regulator has a sum of 3 pins. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 1 outputs in total. It is part of the S-817 Series.