S-817A55APF-CVSTFU
Mfr.Part #
S-817A55APF-CVSTFU
Package / Case
4-SMD, Flat Leads
Description
IC REG LINEAR 5.5V 75MA SNT4A
Voltage Regulators - Linear
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Input (Max) :
10V
ECCN Code :
EAR99
Current - Quiescent (Iq) :
2.5μA
Package / Case :
4-SMD, Flat Leads
Input Voltage (Min) :
6.5V
Output Voltage 1 :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Voltage1-Min :
5.39V
Protection Features :
Short Circuit
JESD-30 Code :
R-PDSO-F4
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
4
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin
Number of Terminations :
4
Voltage Dropout (Max) :
0.23V @ 10mA
yes
Terminal Pitch :
0.65mm
Series :
S-817
Current - Output :
75mA