S-817A44APF-CVHTFG
Mfr.Part #
S-817A44APF-CVHTFG
Package / Case
4-SMD, Flat Leads
Description
IC REG LINEAR 4.4V 65MA SNT4A
Voltage Regulators - Linear
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Number of Regulators :
1
Output Voltage1-Max :
4.488V
JESD-609 Code :
e6
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Configuration :
Positive
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Voltage 1 :
4.4V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 10mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.4V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Output Type :
FIXED
Height Seated (Max) :
0.5mm
Pbfree Code :
JESD-30 Code :
R-PDSO-F4
Package / Case :
4-SMD, Flat Leads
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Input (Max) :
10V
Current - Output :
65mA
Terminal Pitch :
0.65mm
Dual
Input Voltage (Min) :
5.4V
ABLIC S-817A44APF-CVHTFG
Fixed 0.65mm PMIC S-817 Series 4 4-SMD, Flat Leads
S-817A44APF-CVHTFG Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 4-SMD, Flat Leads case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 4 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~85°C TA degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 65mA. There are 4 pins in total in this voltage regulator IC. Among the S-817 Series, the IC voltage regulator is one of the most popular models.