S-817A44ANB-CVHT2G
Mfr.Part #
S-817A44ANB-CVHT2G
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Description
IC REG LINEAR 4.4V 65MA SC82AB
Voltage Regulators - Linear
Length :
2mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Output :
65mA
Current - Quiescent (Iq) :
2.5μA
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e6/e2
Terminal Position :
Dual
Input Voltage (Min) :
5.4V
Voltage - Input (Max) :
10V
Terminal Finish :
TIN BISMUTH/TIN SILVER
Number of Regulators :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
SC-82A, SOT-343
Output Voltage 1 :
4.4V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 10mA
Output Voltage1-Max :
4.488V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.4V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
yes
Number of Functions :
FIXED
Pbfree Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Protection Features :
Short Circuit
ABLIC S-817A44ANB-CVHT2G
Fixed PMIC S-817 Series 4 SC-82A, SOT-343
S-817A44ANB-CVHT2G Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a SC-82A, SOT-343 case with the integrated voltage regulator. There are 4 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~85°C TA degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. There is an 65mAmp current output on this voltage regulator IC. It has a total of 4 pins on IC voltage regulator. This regulator IC is a part of the S-817 Series.