S-817A24APF-CUNTFG
Mfr.Part #
S-817A24APF-CUNTFG
Package / Case
4-SMD, Flat Leads
Description
IC REG LINEAR 2.4V 35MA SNT4A
FIXED
Pbfree Code :
JESD-30 Code :
R-PDSO-F4
Voltage Dropout (Max) :
0.67V @ 10mA
Output Voltage1-Max :
2.448V
Output Voltage 1 :
2.4V
Pin Count :
4
Series :
S-817
Voltage - Input (Max) :
10V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height Seated (Max) :
0.5mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Input Voltage (Min) :
3.4V
Current - Quiescent (Iq) :
2.5μA
Protection Features :
Short Circuit
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Pitch :
0.65mm
JESD-609 Code :
e6
Package / Case :
4-SMD, Flat Leads
Number of Terminations :
4
Current - Output :
35mA
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Surface Mount :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.4V
Terminal Position :
Dual
Output Voltage1-Min :
2.352V
ABLIC S-817A24APF-CUNTFG
Voltage Regulators - Linear ABLIC S-817A24APF-CUNTFG Overview
Introducing the ABLIC S-817A24APF-CUNTFG, a high-performance linear voltage regulator meticulously crafted to meet the demands of modern electronic devices. Engineered with precision and reliability in mind, this integrated circuit (IC) excels in delivering stable 2.4V output with a current rating of 35mA, ensuring consistent power supply for your applications.
S-817A24APF-CUNTFG Features
  • Highly reliable linear voltage regulator
  • Output voltage: 2.4V
  • Current rating: 35mA