S-817A11APF-CUATFG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-817A11APF-CUATFG
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
4-SMD, Flat Leads
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.1V 20MA SNT4A
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Voltage 1 :
1.1V
JESD-609 Code :
e6
Number of Terminations :
4
Output Type :
FIXED
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.1V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Dropout (Max) :
1.58V @ 10mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Voltage - Input (Max) :
10V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Position :
Dual
Output Configuration :
Positive
Current - Quiescent (Iq) :
2.5μA
Pin Count :
4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.5mm
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Output :
20mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Protection Features :
Short Circuit
Series :
S-817
Package / Case :
4-SMD, Flat Leads
JESD-30 Code :
R-PDSO-F4
Number of Regulators :
1
Terminal Pitch :
0.65mm
ABLIC S-817A11APF-CUATFG
Fixed 0.65mm PMIC S-817 Series 4 4-SMD, Flat Leads
S-817A11APF-CUATFG Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a 4-SMD, Flat Leads case is used. On the Voltage regulator IC, there are 4 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~85°C TA degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 20mA. As you can see, the regulator IC has a total of 4 pins. The S-817 Series is a series of products made by D-Link.