S-816A58AMC-BBHT2U
Mfr.Part #
S-816A58AMC-BBHT2U
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 5.8V 1A SOT23-5
Voltage Regulators - Linear
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
0.95mm
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Surface Mount :
yes
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Output Configuration :
Positive
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Current - Output :
1A
Protection Features :
Over Current
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Number of Functions :
Tape and Reel (TR)
Length :
2.9mm
Voltage - Input (Max) :
16V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Output Type :
FIXED
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
5
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Control Features :
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5.8V
Series :
S-816
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 100mA Typ
Current - Supply (Max) :
40μA
ABLIC S-816A58AMC-BBHT2U
Enable Fixed 0.95mm PMIC S-816 Series SC-74A, SOT-753
S-816A58AMC-BBHT2U Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in SC-74A, SOT-753 case. On the Linear IC itself, there are 5 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~85°C TA degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 1A from this regulator IC. This IC regulator is a part of the S-816 Series of devices. This voltage regulator IC uses an analog IC called ANALOG CIRCUIT.