S-816A51AMC-BBAT2U
Mfr.Part #
S-816A51AMC-BBAT2U
Description
IC REG LINEAR 5.1V 1A SOT23-5
Length :
2.9mm
Current - Output :
1A
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5.1V
yes
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
FIXED
Protection Features :
Over Current
Series :
S-816
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 100mA Typ
Terminal Pitch :
0.95mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
ABLIC S-816A51AMC-BBAT2U
Enable Fixed 0.95mm PMIC S-816 Series SC-74A, SOT-753
S-816A51AMC-BBAT2U Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a SC-74A, SOT-753 case is used. On the Voltage regulator IC, there are 5 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~85°C TA degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 1A. The S-816 Series is a series of products made by D-Link. An analog IC, ANALOG CIRCUIT, is used in this IC voltage regulator to provide analog signal processing.