S-816A36AMC-BALT2U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-816A36AMC-BALT2U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.6V 1A SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Configuration :
Positive
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Length :
2.9mm
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Terminal Pitch :
0.95mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Control Features :
Enable
Terminal Form :
Gull wing
Current - Supply (Max) :
40μA
Number of Functions :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.6V
Current - Output :
1A
Voltage - Input (Max) :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
S-816
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 100mA Typ
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Regulators :
1
Terminal Position :
Dual
Output Type :
FIXED
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Surface Mount :
yes
Protection Features :
Over Current
Number of Terminations :
5
ABLIC S-816A36AMC-BALT2U
Enable Fixed 0.95mm PMIC S-816 Series SC-74A, SOT-753
S-816A36AMC-BALT2U Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a SC-74A, SOT-753 case is used. On the Voltage regulator IC, there are 5 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~85°C TA degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 1A. The S-816 Series is a series of products made by D-Link. An analog IC, ANALOG CIRCUIT, is used in this IC voltage regulator to provide analog signal processing.