S-814A28AMC-BCST2G
Mfr.Part #
S-814A28AMC-BCST2G
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
Output Voltage 1 :
2.8V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Short Circuit
Output Configuration :
Positive
Length :
4.5mm
Width :
2.5mm
Number of Terminations :
5
Output Voltage1-Min :
2.744V
Series :
S-814
Number of Functions :
yes
Control Features :
Enable
Voltage Dropout (Max) :
0.61V @ 60mA
Input Voltage (Min) :
3.3V
Current - Output :
100mA
PSRR :
45dB (100Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Not Qualified
Terminal Form :
Flat
Voltage - Input (Max) :
10V
Output Voltage1-Max :
2.856V
Current - Supply (Max) :
40μA
ABLIC S-814A28AMC-BCST2G
Voltage Regulators - Linear ABLIC S-814A28AMC-BCST2G Overview
S-814A28AMC-BCST2G Features
  • Stable Output: The S-814A28AMC-BCST2G provides a precise output voltage of 2.8V, ensuring stable power delivery to your circuits.