S-814A23AUC-BCNT2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-814A23AUC-BCNT2G
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SOT-89-5/6
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.3V 100MA SOT89-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Current - Quiescent (Iq) :
500nA
Number of Regulators :
1
Output Voltage 1 :
2.3V
Length :
4.5mm
Current - Output :
100mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.3V
Surface Mount :
yes
Current - Supply (Max) :
40μA
Control Features :
Enable
Terminal Position :
Dual
Output Configuration :
Positive
Protection Features :
Short Circuit
Pin Count :
5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
PSRR :
45dB (100Hz)
Input Voltage (Min) :
2.8V
Number of Functions :
1
Output Voltage1-Max :
2.346V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Output Type :
FIXED
Output Voltage1-Min :
2.254V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
5
Package / Case :
SOT-89-5/6
Voltage - Input (Max) :
10V
Voltage Dropout (Max) :
0.87V @ 60mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Series :
S-814
Terminal Form :
Flat
Pbfree Code :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Width :
2.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
ABLIC S-814A23AUC-BCNT2G
Enable Fixed PMIC S-814 Series 5 SOT-89-5/6
S-814A23AUC-BCNT2G Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A SOT-89-5/6 case contains the Liner IC. In total, there are 5 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~85°C TA degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 100mA. There are 5 pins in total on this board. In fact, it is voltage regulator IC of the S-814 Series of cameras.