S-812C47AY-B2-U
Mfr.Part #
S-812C47AY-B2-U
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
IC REG LINEAR 4.7V 65MA TO92-3
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.7V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage Dropout (Max) :
0.27V @ 10mA
Current - Supply (Max) :
2.1μA
Voltage - Input (Max) :
16V
Current - Output :
65mA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
S-812C47AY-B2-U
ABLIC S-812C47AY-B2-U
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-812C47AY-B2-U] Overview
Introducing the cutting-edge Voltage Regulator - Linear by ABLIC, the S-812C47AY-B2-U. Designed to meet the demands of modern electronic circuits, this integrated circuit (IC) boasts unparalleled performance and reliability. With a precise output of 4.7V and a current capacity of 65mA, it ensures stable power supply to your critical components.
S-812C47AY-B2-U Features
  • Precision voltage regulation at 4.7V
  • High current capacity of 65mA