S-812C42BPI-C4WTFG
Mfr.Part #
S-812C42BPI-C4WTFG
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Description
IC REG LINEAR 4.2V 65MA SNT6A
Voltage Regulators - Linear
Output Voltage1-Max :
4.284V
Height Seated (Max) :
0.5mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
6
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 10mA
Output Type :
FIXED
Protection Features :
Short Circuit
Output Voltage 1 :
4.2V
500nA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e6
Output Configuration :
Positive
Number of Terminations :
6
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PDSO-F6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Terminal Pitch :
0.5mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Input Voltage (Min) :
5.2V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.2V
Control Features :
Enable
Package / Case :
6-SMD, Flat Leads
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Current - Output :
65mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Max) :
16V
Current - Supply (Max) :
2.1μA
ABLIC S-812C42BPI-C4WTFG
Enable Fixed 0.5mm PMIC S-812C Series 6 6-SMD, Flat Leads
S-812C42BPI-C4WTFG Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a 6-SMD, Flat Leads case. On the regulater IC chip, there are a total of 6 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~85°C TA degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 65mA. A total of 6 pins can be found on the board. This model is a part of the S-812C Series and is of high quality.