S-812C42AMC-C2WT2U
Mfr.Part #
S-812C42AMC-C2WT2U
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 4.2V 65MA SOT23-5
Input Voltage (Min) :
5.2V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
2.9mm
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max) :
16V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Form :
Gull wing
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 10mA
Output Type :
FIXED
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
5
Number of Terminations :
5
Current - Supply (Max) :
2.1μA
Output Voltage1-Max :
4.284V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.2V
Current - Output :
65mA
Terminal Position :
Dual
Output Voltage 1 :
4.2V
Terminal Finish :
Tin
1
ABLIC S-812C42AMC-C2WT2U
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-812C42AMC-C2WT2U] Overview
Designed with precision engineering, this regulator boasts a nominal output voltage of 4.2V with a remarkable current rating of 65mA, making it ideal for a wide range of electronic devices where precise voltage control is paramount.
[S-812C42AMC-C2WT2U] Features
  • Compact and space-saving SOT235 package
  • Precise voltage regulation with a nominal output voltage of 4.2V
  • Highly efficient, with a low quiescent current of only 65mA