S-812C42AMC-C2WT2G
Mfr.Part #
S-812C42AMC-C2WT2G
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 4.2V 65MA SOT23-5
Positive
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Output :
65mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.2V
Current - Supply (Max) :
2.1μA
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Surface Mount :
yes
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max) :
16V
Number of Functions :
500nA
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Input Voltage (Min) :
5.2V
Terminal Pitch :
0.95mm
Pin Count :
5
Mounting Type :
Surface Mount
Output Voltage 1 :
4.2V
Number of Terminations :
5
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage1-Max :
4.284V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 10mA
Series :
S-812C
Length :
2.9mm
Output Type :
FIXED
Terminal Finish :
TIN BISMUTH/TIN SILVER/TIN COPPER
ABLIC S-812C42AMC-C2WT2G
Fixed 0.95mm PMIC S-812C Series 5 SC-74A, SOT-753
S-812C42AMC-C2WT2G Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a SC-74A, SOT-753 case with the integrated voltage regulator. There are 5 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~85°C TA degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. There is an 65mAmp current output on this voltage regulator IC. The chip itself consists of 5 pins in total, which make up its overall size. This regulator IC is a part of the S-812C Series.