S-812C37AMC-C2RT2U
Mfr.Part #
S-812C37AMC-C2RT2U
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 3.7V 50MA SOT23-5
Stock
16
In Stock :
16
Pin Count :
5
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.7V
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 10mA
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
5
Terminal Pitch :
0.95mm
Series :
S-812C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage1-Min :
3.626V
Current - Supply (Max) :
1.8μA
Input Voltage (Min) :
4.7V
Current - Output :
50mA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Length :
2.9mm
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Terminal Finish :
Tin
Output Voltage 1 :
3.7V
Voltage - Input (Max) :
16V
Output Voltage1-Max :
3.774V
ABLIC S-812C37AMC-C2RT2U
Fixed 0.95mm PMIC S-812C Series 5 SC-74A, SOT-753
S-812C37AMC-C2RT2U Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a SC-74A, SOT-753 case. The PMIC chip has 5 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~85°C TA degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 50mA are being output by it at the moment. The chip has a total of 5 pins on it, each with its own function. The phone is a member of the S-812C Series.