S-812C36AY-B-G
Mfr.Part #
S-812C36AY-B-G
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
IC REG LINEAR 3.6V 50MA TO92-3
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 10mA
Surface Mount :
No
Pin Count :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
3
Output Type :
FIXED
JESD-609 Code :
e2
Mounting Type :
Through Hole
Output Voltage 1 :
3.6V
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
TIN COPPER
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.6V
Voltage Tolerance-Max :
2%
Input Voltage (Min) :
4.6V
Current - Output :
50mA
JESD-30 Code :
O-PBCY-T3
Terminal Position :
BOTTOM
Voltage - Input (Max) :
16V
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Output Voltage1-Max :
3.672V
Number of Outputs :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Dropout Voltage1-Nom :
0.19V
Current - Quiescent (Iq) :
500nA
Output Voltage1-Min :
3.528V
Datasheets
S-812C36AY-B-G
ABLIC S-812C36AY-B-G
Fixed PMIC S-812C Series 3 TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
S-812C36AY-B-G Overview
A Bulk case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 3 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Through Hole varies. -40°C~85°C TA degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 50mA. There are 3 pins in total in this voltage regulator IC. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. Among the S-812C Series, the IC voltage regulator is one of the most popular models.