S-812C35AY-B2-U
Mfr.Part #
S-812C35AY-B2-U
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
IC REG LINEAR 3.5V 50MA TO92-3
Current - Output :
50mA
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Current - Supply (Max) :
1.8μA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 10mA
Voltage - Input (Max) :
16V
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheets
S-812C35AY-B2-U
ABLIC S-812C35AY-B2-U
Fixed PMIC S-812C Series TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
S-812C35AY-B2-U Overview
In a Bulk case, the IC voltage regulator is delivered. A TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) case contains the Liner IC. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Through Hole varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~85°C TA degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 50mA. In fact, it is voltage regulator IC of the S-812C Series of cameras.