S-812C35AMC-C2PT2U
Mfr.Part #
S-812C35AMC-C2PT2U
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 3.5V 50MA SOT23-5
1
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 10mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Input (Max) :
16V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Length :
2.9mm
Pin Count :
5
Current - Output :
50mA
Terminal Finish :
Tin
Number of Terminations :
5
Terminal Position :
Dual
Series :
S-812C
Output Voltage1-Min :
3.43V
Input Voltage (Min) :
4.5V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.95mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.5V
Output Voltage1-Max :
3.57V
Output Voltage 1 :
3.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
ABLIC S-812C35AMC-C2PT2U
Fixed 0.95mm PMIC S-812C Series 5 SC-74A, SOT-753
S-812C35AMC-C2PT2U Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a SC-74A, SOT-753 case. On the regulater IC chip, there are a total of 5 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~85°C TA degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 50mA. A total of 5 pins can be found on the board. This model is a part of the S-812C Series and is of high quality.