S-812C32AUA-C2MT2U
Mfr.Part #
S-812C32AUA-C2MT2U
Package / Case
TO-243AA
Description
IC REG LINEAR 3.2V 50MA SOT89-3
JESD-30 Code :
R-PSSO-F3
Package / Case :
TO-243AA
Voltage Dropout (Max) :
0.41V @ 10mA
Pin Count :
3
Input Voltage (Min) :
4.2V
Output Voltage1-Max :
3.264V
Terminal Form :
Flat
Width :
2.5mm
Length :
4.5mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.2V
Number of Terminations :
3
Terminal Finish :
Tin
Output Voltage 1 :
3.2V
Terminal Position :
Single
Factory Lead Time :
18 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Input (Max) :
16V
Current - Output :
50mA
ABLIC S-812C32AUA-C2MT2U
Fixed PMIC S-812C Series 3 TO-243AA
S-812C32AUA-C2MT2U Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a TO-243AA package. There are 3 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~85°C TA degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 50mA. IC voltage regulator has a sum of 3 pins. It is part of the S-812C Series.