S-812C31AUA-C2LT2G
Mfr.Part #
S-812C31AUA-C2LT2G
Package / Case
TO-243AA
Description
IC REG LINEAR 3.1V 50MA SOT89-3
Voltage Dropout (Max) :
0.41V @ 10mA
Terminal Finish :
TIN BISMUTH/TIN SILVER/TIN COPPER
Length :
4.5mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Output :
50mA
Terminal Position :
Single
JESD-30 Code :
R-PSSO-F3
Pin Count :
3
Terminal Form :
Flat
Package / Case :
TO-243AA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Output Voltage 1 :
3.1V
Width :
2.5mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.1V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
1 (Unlimited)
Output Voltage1-Min :
3.038V
Current - Supply (Max) :
1.8μA
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
3
Voltage - Input (Max) :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ABLIC S-812C31AUA-C2LT2G
Fixed PMIC S-812C Series 3 TO-243AA
S-812C31AUA-C2LT2G Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a TO-243AA case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 3 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~85°C TA degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 50mA on this regulator. The total number of pins in the regulator is 3. As part of the S-812C Series, this IC voltage regulator belongs to that category.