S-812C29BPI-C4JTFU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-812C29BPI-C4JTFU
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.9V 30MA SNT6A
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Regulators :
1
Output Configuration :
Positive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
JESD-30 Code :
R-PDSO-F6
JESD-609 Code :
e3
Current - Quiescent (Iq) :
500nA
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
6
Package / Case :
6-SMD, Flat Leads
Control Features :
Enable
Number of Functions :
1
Pin Count :
6
Surface Mount :
yes
Output Type :
FIXED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.5mm
Current - Output :
30mA
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
S-812C
Voltage - Input (Max) :
16V
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Finish :
Tin
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage1-Max :
2.958V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Current - Supply (Max) :
1.8μA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Dropout (Max) :
0.68V @ 10mA
Input Voltage (Min) :
3.9V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.9V
Terminal Position :
Dual
Output Voltage 1 :
2.9V
Protection Features :
Short Circuit
Output Voltage1-Min :
2.842V
ABLIC S-812C29BPI-C4JTFU
Voltage Regulators - Linear ABLIC S-812C29BPI-C4JTFU Overview
Introducing the S-812C29BPI-C4JTFU from ABLIC, a standout product in the category of Voltage Regulators - Linear, designed to provide reliable and precise voltage control. This compact linear regulator is ideal for high-performance applications where space and power efficiency are critical. With a fixed output voltage of 2.9V and a capability to drive up to 30mA load, the S-812C29BPI-C4JTFU is engineered to meet stringent stability and reliability criteria, making it an excellent choice for powering sensitive electronic components.