S-812C28AUA-C2IT2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-812C28AUA-C2IT2G
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
TO-243AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.8V 30MA SOT89-3
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Current - Supply (Max) :
1.8μA
Output Voltage1-Min :
2.744V
Pbfree Code :
yes
Input Voltage (Min) :
3.8V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Width :
2.5mm
Current - Quiescent (Iq) :
500nA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
3
JESD-30 Code :
R-PSSO-F3
Voltage - Input (Max) :
16V
Surface Mount :
yes
Series :
S-812C
Terminal Position :
Single
ECCN Code :
EAR99
Output Type :
FIXED
Terminal Form :
Flat
Length :
4.5mm
Voltage Dropout (Max) :
0.68V @ 10mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Output Voltage1-Max :
2.856V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Functions :
1
Current - Output :
30mA
Output Configuration :
Positive
Output Voltage 1 :
2.8V
Terminal Finish :
TIN BISMUTH/TIN SILVER/TIN COPPER
Package / Case :
TO-243AA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Pin Count :
3
RoHS Status :
RoHS Compliant
ABLIC S-812C28AUA-C2IT2G
Fixed PMIC S-812C Series 3 TO-243AA
S-812C28AUA-C2IT2G Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a TO-243AA case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 3 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~85°C TA degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 30mA on this regulator. The total number of pins in the regulator is 3. As part of the S-812C Series, this IC voltage regulator belongs to that category.