S-1741A18-M5T1U4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1741A18-M5T1U4
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Current - Quiescent (Iq) :
530nA
Control Features :
Enable
Output Configuration :
Positive
Current - Output :
100mA
Series :
S-1741
Number of Regulators :
1
Voltage Dropout (Max) :
0.05V @ 10mA
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Protection Features :
Over Current
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V