S-1740C33-M5T1U4
Mfr.Part #
S-1740C33-M5T1U4
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Control Features :
Enable
Number of Regulators :
1
Protection Features :
Over Current
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output :
100mA
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Output Configuration :
Positive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Type :
FIXED
Series :
S-1740
Voltage Dropout (Max) :
0.02V @ 10mA
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
Current - Quiescent (Iq) :
530nA
Datasheets
S-1740C33-M5T1U4
ABLIC S-1740C33-M5T1U4
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1740C33-M5T1U4] Overview
Introducing the ABLIC S-1740C33-M5T1U4, a compact yet powerful linear voltage regulator designed to meet the demanding requirements of modern electronic circuits. This IC regulator delivers a stable output voltage of 3.3V with a maximum current capacity of 100mA, ensuring reliable performance in a wide range of applications.
S-1740C33-M5T1U4 Features
  • Stable Output Voltage: 3.3V
  • Maximum Current Capacity: 100mA