S-1740A18-M5T1U4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1740A18-M5T1U4
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage - Input (Max) :
5.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Protection Features :
Over Current
Current - Quiescent (Iq) :
530nA
Voltage Dropout (Max) :
0.05V @ 10mA
Control Features :
Enable
Current - Output :
100mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Series :
S-1740
Output Type :
FIXED
Number of Regulators :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Configuration :
Positive
Datasheets
S-1740A18-M5T1U4
ABLIC S-1740A18-M5T1U4
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1740A18-M5T1U4] Overview
Designed to deliver a stable output voltage of 1.8V with a maximum current of 100mA, the S-1740A18-M5T1U4 empowers your electronic circuits with the consistency and precision they demand. Its compact SOT235 package ensures ease of integration, making it ideal for applications where space is at a premium.
[S-1740A18-M5T1U4] Features
  • Stable output voltage of 1.8V
  • Maximum output current of 100mA