S-1721A1818-I6T1U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1721A1818-I6T1U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 1.8V/1.8V 150MA SNT6A
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Protection Features :
Over Current
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V 1.8V
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 100mA 0.35V @ 100mA
Current - Supply (Max) :
45µA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Outputs :
2
Output Voltage2-Max :
1.818V
Series :
S-1721
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
1.6mm
PSRR :
75dB (1kHz), 75dB (1kHz)
Output Configuration :
Positive
Terminal Pitch :
0.5mm
Control Features :
Enable
Pin Count :
6
Input Voltage (Min) :
1.7V
Number of Functions :
1
Terminal Position :
Dual
Output Voltage 2 :
1.8V
Output Type :
FIXED
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Width :
1.57mm
Height Seated (Max) :
0.5mm
Output Voltage 1 :
1.8V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Terminations :
6
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PDSO-F6
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
6-SMD, Flat Leads
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage1-Max :
1.818V
Number of Regulators :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output :
150mA
Surface Mount :
yes
Datasheets
S-1721A1818-I6T1U
ABLIC S-1721A1818-I6T1U
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1721A1818-I6T1U] Overview
[S-1721A1818-I6T1U] Features
  • Efficient Voltage Regulation: Maintains a stable output voltage of 1.8V, ensuring consistent performance of connected devices.
  • High Current Capacity: Capable of supplying up to 150mA of current, making it suitable for a wide range of low-power electronic applications.