S-13D1B1833-A6T2U3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-13D1B1833-A6T2U3
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 1.8/3.3V HSNT6-B
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Type :
FIXED
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Package / Case :
6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq) :
58μA
Control Features :
Enable
PSRR :
75dB (1kHz), 70dB (1kHz)
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Output Configuration :
Positive
Current - Output :
150mA
Current - Supply (Max) :
116μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V 3.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Regulators :
2
Voltage Dropout (Max) :
0.19V @ 100mA 0.13V @ 100mA
Series :
S-13D1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Protection Features :
Overcurrent, Thermal Shutdown
ABLIC S-13D1B1833-A6T2U3
Voltage Regulators - Linear ABLIC S-13D1B1833-A6T2U3 Overview
The Voltage Regulators - Linear ABLIC S-13D1B1833-A6T2U3 is a high-performance, dual-output linear regulator, designed to meet the rigorous demands of powering advanced electronic devices. This IC ensures stable and reliable power supply with its dual voltage outputs of 1.8V and 3.3V, making it an excellent choice for applications requiring precise voltage regulation and high stability. With its compact HSNT6B package, the S-13D1B1833-A6T2U3 provides a space-saving solution on circuit boards, ideal for densely packed electronics. Its design is optimized for low dropout performance, enhancing overall efficiency and device longevity.
S-13D1B1833-A6T2U3 Features
  • Dual output voltages: 1.8V and 3.3V, accommodating a variety of needs in electronic circuits.