S-13A1D27-E6T1U3
Mfr.Part #
S-13A1D27-E6T1U3
Package / Case
6-SOIC Variation (0.154, 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Description
IC REG LINEAR 2.7V 1A 6HSOP
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 300mA
1
Number of Terminations :
6
Output Voltage 1 :
2.7V
Output Voltage1-Min :
2.673V
18 Weeks
Pin Count :
6
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.7V
Length :
5.02mm
Current - Output :
1A
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Width :
3.9mm
Voltage - Input (Max) :
5.5V
PSRR :
65dB (1kHz)
Protection Features :
Inrush Current Limit, Over Current, Thermal Shutdown
Output Voltage1-Max :
2.727V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
R-PDSO-G6
Datasheets
S-13A1D27-E6T1U3
Introducing Voltage Regulators - Linear ABLIC S-13A1D27-E6T1U3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:6, Package / Case:6-SOIC Variation (0.154, 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, S-13A1D27-E6T1U3 pinout, S-13A1D27-E6T1U3 datasheet PDF, S-13A1D27-E6T1U3 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear ABLIC S-13A1D27-E6T1U3 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ABLIC S-13A1D27-E6T1U3
Enable Fixed PMIC S-13A1 Series 6 6-SOIC Variation (0.154, 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
S-13A1D27-E6T1U3 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 6-SOIC Variation (0.154, 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 6 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~85°C TA degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 1A. There are 6 pins in total in this voltage regulator IC. Among the S-13A1 Series, the IC voltage regulator is one of the most popular models.