S-13A1D12-E6T1U3
Mfr.Part #
S-13A1D12-E6T1U3
Package / Case
6-SOIC Variation (0.154, 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A 6HSOP
Gull wing
Number of Terminations :
6
Dual
JESD-609 Code :
e3
PSRR :
65dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Width :
3.9mm
Current - Output :
1A
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
Length :
5.02mm
Output Voltage 1 :
1.2V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.38V @ 300mA
Pin Count :
6
R-PDSO-G6
Datasheets
S-13A1D12-E6T1U3
Introducing Voltage Regulators - Linear ABLIC S-13A1D12-E6T1U3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:6, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:6-SOIC Variation (0.154, 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins, Mounting Type:Surface Mount, S-13A1D12-E6T1U3 pinout, S-13A1D12-E6T1U3 datasheet PDF, S-13A1D12-E6T1U3 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear ABLIC S-13A1D12-E6T1U3 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ABLIC S-13A1D12-E6T1U3
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-13A1D12-E6T1U3] Overview
S-13A1D12-E6T1U3 Features
  • Efficient Voltage Regulation: Delivers a stable output of 1.2V with precision, guaranteeing consistent performance.
  • High Current Handling: Capable of handling currents up to 1A, making it suitable for powering a diverse array of devices.