S-1335B2J-A4T2U3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1335B2J-A4T2U3
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
4-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 2.85V 150MA HSNT4-B
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Voltage (Min) :
3.35V
Output Configuration :
Positive
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Width :
0.94mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-F4
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage 1 :
2.85V
Package / Case :
4-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Number of Regulators :
1
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.4mm
ECCN Code :
EAR99
Current - Output :
150mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Supply (Max) :
54μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
S-1335
PSRR :
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Voltage1-Max :
2.8785V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.85V
Voltage Dropout (Max) :
0.103V @ 100mA
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Control Features :
Enable
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Terminations :
4
Output Type :
FIXED
Reach Compliance Code :
Unknown
Protection Features :
Overcurrent, Soft-Start
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Datasheets
S-1335B2J-A4T2U3
ABLIC S-1335B2J-A4T2U3
Enable Fixed 0.65mm PMIC S-1335 Series 4-SMD, Flat Lead Exposed Pad
S-1335B2J-A4T2U3 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 4-SMD, Flat Lead Exposed Pad case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 4 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~85°C TA degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 150mA. Among the S-1335 Series, the IC voltage regulator is one of the most popular models.