S-1206B33-I6T2U
Mfr.Part #
S-1206B33-I6T2U
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA SNT6A
Terminal Pitch :
0.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height Seated (Max) :
0.5mm
Output Voltage1-Min :
3.267V
Input Voltage (Min) :
3.8V
Output Voltage1-Max :
3.333V
Current - Output :
250mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Output Voltage 1 :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.23V @ 100mA
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Datasheets
S-1206B33-I6T2U
ABLIC S-1206B33-I6T2U
Fixed 0.5mm PMIC S-1206 Series 6 6-SMD, Flat Leads
S-1206B33-I6T2U Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A 6-SMD, Flat Leads case contains the Liner IC. In total, there are 6 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~85°C TA degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 250mA. There are 6 pins in total on this board. In fact, it is voltage regulator IC of the S-1206 Series of cameras.