S-1200B48-I6T2G
Mfr.Part #
S-1200B48-I6T2G
Description
IC REG LINEAR 4.8V 150MA SNT6A
Terminal Pitch :
0.5mm
Not Qualified
Output Voltage1-Min :
4.752V
Height Seated (Max) :
0.5mm
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Current - Output :
150mA
JESD-609 Code :
e6
6
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Voltage 1 :
4.8V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.19V @ 100mA
Input Voltage (Min) :
2V
Voltage - Input (Max) :
10V
Pbfree Code :
yes
PSRR :
65dB (1kHz)
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage1-Max :
4.848V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
S-1200B48-I6T2G
ABLIC S-1200B48-I6T2G
Enable Fixed 0.5mm PMIC S-1200 Series 6 6-SMD, Flat Leads
S-1200B48-I6T2G Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In 6-SMD, Flat Leads cases, it is packaged. This gadget has 6 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~85°C TA degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 150mA at the moment. 6 pins make up the sum of this IC voltage regulator. It belongs to the S-1200 Series of regulators.