S-1200B41-I6T2G
Mfr.Part #
S-1200B41-I6T2G
Description
IC REG LINEAR 4.1V 150MA SNT6A
1μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
S-1200
Pbfree Code :
yes
Input Voltage (Min) :
2V
JESD-609 Code :
e6
Terminal Pitch :
0.5mm
Voltage - Input (Max) :
10V
Output Voltage1-Min :
4.059V
Current - Output :
150mA
Voltage Dropout (Max) :
0.19V @ 100mA
Output Voltage 1 :
4.1V
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
PSRR :
65dB (1kHz)
Terminal Position :
Dual
Reach Compliance Code :
Compliant
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height Seated (Max) :
0.5mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.1V
Datasheets
S-1200B41-I6T2G
ABLIC S-1200B41-I6T2G
Enable Fixed 0.5mm PMIC S-1200 Series 6 6-SMD, Flat Leads
S-1200B41-I6T2G Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a 6-SMD, Flat Leads case. The PMIC chip has 6 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~85°C TA degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 150mA are being output by it at the moment. The chip has a total of 6 pins on it, each with its own function. The phone is a member of the S-1200 Series.