S-1200B38-M5T1U
Mfr.Part #
S-1200B38-M5T1U
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 3.8V 150MA SOT23-5
Voltage Dropout (Max) :
0.19V @ 100mA
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Length :
2.9mm
Tin
Factory Lead Time :
18 Weeks
Input Voltage (Min) :
2V
Output Voltage 1 :
3.8V
Output Voltage1-Min :
3.762V
Voltage - Input (Max) :
10V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Number of Terminations :
5
Current - Output :
150mA
PSRR :
65dB (1kHz)
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.95mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.8V
Pin Count :
5
Output Voltage1-Max :
3.838V
Datasheets
S-1200B38-M5T1U
ABLIC S-1200B38-M5T1U
Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1200B38-M5T1U Overview
Introducing the Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1200B38-M5T1U, a high-performance linear voltage regulator designed for precision, efficiency, and reliability. Manufactured by ABLIC, a leader in semiconductor solutions, this regulator ensures a steady 3.8V output voltage with a capacity of up to 150mA, ideal for stable, low-noise power supply applications. The S-1200B38-M5T1U is housed in a compact SOT-235 package, making it perfect for space-constrained applications where precision is crucial. This regulator is designed to meet the rigorous demands of modern electronic devices, providing a consistent, reliable power source.
S-1200B38-M5T1U Features
  • Stable Output Voltage: Provides a fixed output of 3.8V with excellent line and load regulation.