S-1200B32-I6T2G
Mfr.Part #
S-1200B32-I6T2G
Description
IC REG LINEAR 3.2V 150MA SNT6A
JESD-609 Code :
e6
Surface Mount :
yes
Output Voltage1-Max :
3.232V
Terminal Pitch :
0.5mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.2V
PSRR :
65dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) :
10V
Pin Count :
6
Reach Compliance Code :
Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Input Voltage (Min) :
2V
Output Voltage 1 :
3.2V
Current - Output :
150mA
Voltage Dropout (Max) :
0.21V @ 100mA
Pbfree Code :
40μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height Seated (Max) :
0.5mm
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Datasheets
S-1200B32-I6T2G
ABLIC S-1200B32-I6T2G
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1200B32-I6T2G] Overview
With its compact SNT6A package and impressive specifications, the ABLIC S-1200B32-I6T2G offers unparalleled performance, delivering a regulated 3.2V output with a current rating of 150mA. Whether you're designing consumer electronics, industrial equipment, or automotive systems, this voltage regulator provides the consistent power supply needed to optimize device performance.
S-1200B32-I6T2G Features
  • Regulated output voltage of 3.2V
  • Maximum output current of 150mA