S-1200B29-I6T2U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1200B29-I6T2U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.9V 150MA SNT6A
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage - Input (Max) :
10V
Terminal Position :
Dual
Output Voltage 1 :
2.9V
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Control Features :
Enable
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Pitch :
0.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
6
Output Type :
FIXED
Voltage Dropout (Max) :
0.23V @ 100mA
Surface Mount :
yes
Output Voltage1-Max :
2.929V
Number of Terminations :
6
Number of Regulators :
1
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.5mm
Package / Case :
6-SMD, Flat Leads
Protection Features :
Over Current
Factory Lead Time :
18 Weeks
Current - Output :
150mA
PSRR :
70dB (1kHz)
JESD-30 Code :
R-PDSO-F6
Terminal Finish :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Current - Supply (Max) :
40μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Configuration :
Positive
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.9V
Series :
S-1200
Input Voltage (Min) :
2V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
S-1200B29-I6T2U
ABLIC S-1200B29-I6T2U
Enable Fixed 0.5mm PMIC S-1200 Series 6 6-SMD, Flat Leads
S-1200B29-I6T2U Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a 6-SMD, Flat Leads case is used. On the Voltage regulator IC, there are 6 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~85°C TA degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 150mA. As you can see, the regulator IC has a total of 6 pins. The S-1200 Series is a series of products made by D-Link.