S-1200B25-A6T1U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-1200B25-A6T1U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA HSNT-6A
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Regulators :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Terminal Position :
Dual
Output Voltage1-Min :
2.475V
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Input Voltage (Min) :
2V
Number of Terminations :
6
Series :
S-1200
PSRR :
70dB (1kHz)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Control Features :
Enable
Pin Count :
6
Output Type :
FIXED
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Functions :
1
Voltage - Input (Max) :
10V
Voltage Dropout (Max) :
0.23V @ 100mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-F6
Height Seated (Max) :
0.5mm
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Finish :
Tin
Protection Features :
Over Current
Output Voltage1-Max :
2.525V
Current - Supply (Max) :
40μA
Output Voltage 1 :
2.5V
Output Configuration :
Positive
Current - Output :
150mA