S-1172B35-U5T1U
Mfr.Part #
S-1172B35-U5T1U
Package / Case
SOT-89-5/6
Description
IC REG LINEAR 3.5V 1A SOT89-5
Stock
36
In Stock :
36
Voltage Regulators - Linear
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Protection Features :
Over Current, Thermal Shutdown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Type :
FIXED
JESD-609 Code :
e3
PSRR :
60dB (1kHz)
Pin Count :
5
Output Voltage1-Max :
3.535V
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 300mA
Output Configuration :
Positive
Current - Output :
1A
Number of Functions :
1
Terminal Form :
Flat
Output Voltage 1 :
3.5V
Output Voltage1-Min :
3.465V
Surface Mount :
yes
Length :
4.5mm
Package / Case :
SOT-89-5/6
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Supply (Max) :
90μA
Width :
2.5mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Number of Terminations :
5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Enable
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
S-1172
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
S-1172B35-U5T1U
ABLIC S-1172B35-U5T1U
Enable Fixed PMIC S-1172 Series 5 SOT-89-5/6
S-1172B35-U5T1U Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in SOT-89-5/6 case. On the Linear IC itself, there are 5 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~85°C TA degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 1A from this regulator IC. There are a total of 5 pins on this board. This IC regulator is a part of the S-1172 Series of devices.