S-1170B45UC-OUETFG
Mfr.Part #
S-1170B45UC-OUETFG
Package / Case
SOT-89-5/6
Description
IC REG LINEAR 4.5V 800MA SOT89-5
Voltage - Input (Max) :
6.5V
FIXED
Pbfree Code :
yes
Output Configuration :
Positive
Terminal Position :
Dual
Length :
4.5mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.18V @ 300mA
Terminal Form :
Flat
Output Voltage1-Min :
4.455V
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Output Voltage 1 :
4.5V
Package / Case :
SOT-89-5/6
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage1-Max :
4.545V
Qualification Status :
Not Qualified
Protection Features :
Over Current, Thermal Shutdown
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Control Features :
Enable
Current - Supply (Max) :
160μA
Number of Terminations :
5
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Pin Count :
5
Number of Functions :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Current - Output :
800mA
Input Voltage (Min) :
2V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
2.5mm
PSRR :
65dB (1kHz)