S-1167B54-I6T2G
Mfr.Part #
S-1167B54-I6T2G
Description
IC REG LINEAR 5.4V 150MA SNT6A
Enable
Output Voltage1-Max :
5.454V
Input Voltage (Min) :
2V
Voltage Dropout (Max) :
0.21V @ 100mA
Height Seated (Max) :
0.5mm
Terminal Pitch :
0.5mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5.4V
Current - Output :
150mA
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Output Voltage 1 :
5.4V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Voltage1-Min :
5.346V
PSRR :
65dB (1kHz)
Datasheets
S-1167B54-I6T2G
ABLIC S-1167B54-I6T2G
Enable Fixed 0.5mm PMIC S-1167 Series 6 6-SMD, Flat Leads
S-1167B54-I6T2G Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a 6-SMD, Flat Leads case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 6 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~85°C TA degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 150mA on this regulator. The total number of pins in the regulator is 6. As part of the S-1167 Series, this IC voltage regulator belongs to that category.