S-1167B46-I6T2G
Mfr.Part #
S-1167B46-I6T2G
Description
IC REG LINEAR 4.6V 150MA SNT6A
Tape and Reel (TR)
Output Voltage1-Max :
4.646V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.6V
Output Voltage 1 :
4.6V
Voltage Dropout (Max) :
0.21V @ 100mA
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Output Voltage1-Min :
4.554V
Current - Output :
150mA
Voltage - Input (Max) :
6.5V
PSRR :
65dB (1kHz)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Input Voltage (Min) :
2V
Terminal Pitch :
0.5mm
Height Seated (Max) :
0.5mm
Datasheets
S-1167B46-I6T2G
ABLIC S-1167B46-I6T2G
[Voltage Regulators - Linear ABLIC S-1167B46-I6T2G] Overview
Introducing the cutting-edge Voltage Regulator - Linear by ABLIC, model S-1167B46-I6T2G, a pinnacle of precision engineering and reliability in integrated circuits. Designed to deliver exceptional performance in a compact form factor, this regulator boasts a stable output of 4.6V with a maximum current rating of 150mA, ensuring consistent power supply for your critical applications.
S-1167B46-I6T2G Features
  • Precision voltage regulation at 4.6V
  • Maximum current output of 150mA