S-1167B43-I6T2G
Mfr.Part #
S-1167B43-I6T2G
Description
IC REG LINEAR 4.3V 150MA SNT6A
Output Voltage1-Min :
4.257V
Output Voltage 1 :
4.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
PSRR :
65dB (1kHz)
Input Voltage (Min) :
2V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.3V
Current - Output :
150mA
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Voltage Dropout (Max) :
0.21V @ 100mA
Voltage - Input (Max) :
6.5V
yes
Output Voltage1-Max :
4.343V
Terminal Pitch :
0.5mm
Height Seated (Max) :
0.5mm
Datasheets
S-1167B43-I6T2G
ABLIC S-1167B43-I6T2G
Enable Fixed 0.5mm PMIC S-1167 Series 6 6-SMD, Flat Leads
S-1167B43-I6T2G Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a 6-SMD, Flat Leads case. The PMIC chip has 6 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~85°C TA degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 150mA are being output by it at the moment. The sum of the pins in this unit is 6. The phone is a member of the S-1167 Series.